Dzisiaj jest wtorek, 28 maj 2024 r., 149 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsada sędziowska 9-10.09.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 


Pobierz obsadę (kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 07-09-2023)
Obsada sędziowska Puchar Polski 6.09.2023 - runda 3

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 


Pobierz obsadę (kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 05-09-2023)
Sędziowska jedenastka #10. Tym razem Zbigniew Mortka
Dzisiaj w ogniu pytań ,,Sędziowskiej jedenastki” osoba, której nikomu w naszym okręgu nie trzeba przedstawiać. Prawdopodobnie jeden z najstarszych, a może i najstarszy sędzia w Polsce sędziujący na co dzień w rozgrywkach seniorskich. Pomysłodawca klasy ,,S”, czy też klubu seniora, obecnie członek wydziału dyscypliny, wieloletni sędzia Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej, a więc Zbigniew Mortka.
 
Zapraszamy do lektury!
 
1.W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
" Wkrótce minie 35 lat. Był to rok 1988."
 
2. Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
 "Z Adamem Lubeckim prowadziliśmy Start Radom, zarówno juniorów jak i seniorów. Adam był jednocześnie trenerem i sędzią. On namówił mnie do pójścia na kurs, chciałem zobaczyć jak piłka wygląda od tej strony, czy się sprawdzę. Po roku chodzenia na kurs zdałem egzaminy u Kazimierza Gilewskiego, wyglądały one zupełnie inaczej niż teraz. Po okresie bycia sędzią próbnym, zostałem sędzią rzeczywistym."
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
 "Grałem w Broni Radom. Najpierw u Leszka Antosa, później u Tadeusza Muca, a ostatnim szkoleniowcem był trener Rogowski. Później zaproponowano mi grę w Starcie Radom, a jednocześnie ukończenie kursu trenerskiego. Skorzystałem z tej propozycji i później przez kilka lat byłem także trenerem w różnych grupach Startu. Miałem także swoją ,,szkółkę” piłkarską PKS Michałów. Spod mojej ręki wyszedł m.in. Paweł Tarnowski – wieloletni zawodnik szczebla centralnego."
 
4. Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
 "Najbardziej w pamięć zapadł mi debiut. Na boisku w Mogielnicy przez środek biegła ścieżka, w pewnym momencie, w trakcie meczu, grupa ludzi szła przez środek boiska. Mecz musiał zostać na chwilę przerwany.
Kilkanaście lat temu grupa młodych ludzi z różnych radomskich klubów postanowiła pobić Rekord Guinessa. Miał to być rekord długości czasu trwania meczu na hali. Do sędziowania zgłosiliśmy się we trzech: Jarosław Fereniec, Ireneusz Jastrzębski i ja. Sędziowaliśmy 60 godzin. Od drugiego do czwartego lutego 2007r. Udało pobić się rekord. Cieszę się, że jestem w Księdze Rekordów Guinessa.
Z negatywnych wspomnień to na pewno mecz w którym zerwałem Achillesa w dwóch miejscach. Na szczęście przy wsparciu wielu kolegów z naszej organizacji, szczególnie Adama Lubeckiego, udało mi się wrócić do sędziowania. Chęć powrotu do sędziowania dawała mi siłę.
Podczas jednego z meczów miała też miejsce sytuacja, której nikomu nie życzę. Jeden z zawodników upadł, zaczął bardzo głośno oddychać. Podbiegłem wsadziłem mu w usta chorągiewkę, a kolega Artur Obłękowski wyciągnął mu język, tak aby się nim nie udławił. W ten sposób być może uratowaliśmy mu życie.
Ciekawym przeżyciem było też dla mnie posędziowanie z użyciem zestawów (system komunikacji sędziów). Taką niespodziankę zrobił mi Norbert Chrząstek na meczu ekstraligi. Po tylu latach sędziowania była to dla mnie ogromna frajda. Mogę za to bardzo podziękować Norbertowi.
Jestem także dumny z tego, że mój gwizdek rozbrzmiał jako pierwszy na nowym stadionie przy Struga 63. Podczas turnieju dla dzieci organizowanego niedługo przed pierwszym meczem Radomiaka, za namową kolegów, jako pierwszy rozpocząłem zawody."
 
5.Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
"Nigdy nie nastawiałem się na karierę sędziowską, ale od zawsze inspirowały mnie dwa stadiony. Tak zwany ,,Teatr Marzeń” czyli Old Trafford oraz stare Wembley."
 
6.Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
"Na moim ,,ołtarzyku” sędziowskim wśród wielu nagród ważne miejsce zajmuje książka Pierluigiego Colliny. Charakter, zarządzanie, sposób prowadzenia zawodów. Zawsze pozostanie niedoścignionym wzorem. Później Mark Clattenburg, a obecnie Szymon Marciniak. Jednak wzór numer jeden to zdecydowanie Collina. "
 
7.Czym zajmujesz się na co dzień? 
"Jestem członkiem Komisji Dyscypliny Radomskiej Delegatury. Oprócz tego mój przyjaciel Paweł Pietrzyk założył sekcje Radomiak Futbol Plus, która zrzesza dzieci i młodzież niepełnosprawną. Pracuje z grupą wiekową 11-17 lat. Jeżdżę z nimi na turnieje, gdzie odnosimy sukcesy. Ostatnio dostałem od podopiecznych statuetkę z napisem ,,super trener Zbyszek”. 
 
8.Czy chciałabyś zostać obserwatorem? 
" W pewnym momencie prezes Sławomir Pietrzyk zaproponował mi, żebym został obserwatorem, ale podziękowałem. Stwierdziłem, że lepiej jak będę pomagał młodym chłopakom na niższych ligach bezpośrednio na boisku. Kolega Tomek Smoliński nazwał mnie nawet ,,stajennym”, ponieważ wielu chłopaków wywodzi się z ,,mojej stajni”. Natomiast pomagam podczas kursów, a kiedyś prowadziłem zajęcia w ich trakcie. Chcę przekazać młodym sędziom to czego nie ma w książkach. Kiedyś zdarzało się, że chłopaki u mnie w domu trenowali wskazania, czy gestykulacje."
 
9.Co chciałabyś zmienić w Przepisach Gry? 
"Na pewno kwestia spalonych. Nie powinno być dwumilimetrowych ,,ofsajdów”. Uproszczenie zapisów dotyczących zagrania piłki ręką. Piłka nożna jest dla kibiców, a teraz jest to za bardzo skomplikowane, nie tylko dla kibiców, ale też dla zawodników, czy trenerów. Dlatego też kiedyś ,,rzuciłem pomysł” szkoleń dla klubów. Kolejnym przepisem, który bym zniósł jest karanie zawodnika za zdjęcie koszulki podczas fetowania bramek. To często są emocje, radość, a musimy pokazać żółtą kartkę, to nie jest z duchem gry."
 
10. Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
"Na pewno było ich wiele, ciężko przypomnieć sobie jakąś konkretną. Najbardziej nasuwa mi się ta, o której już wspomniałem przy okazji debiutu. Pamiętam też jeden mecz w śnieżycy, gdzie wszyscy byli oblepieni śniegiem. Zawodnicy śmiali się, że wyglądamy jak bałwany.
Inna ciekawa historia to kiedy podczas meczu podszedł do mnie zawodnik i poprosił o żółtą kartkę ponieważ żona nie wierzy mu, że on idzie na mecz, a jeśli dostanie kartkę, wspomną o tym w lokalnej prasie."
 
11. Jak zachęciłabyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
"Jest to niesamowita przygoda, można zobaczyć jak futbol wygląda z tej strony, poznaje się dużo wspaniałych ludzi. Można spotkać profesjonalnych sportowców, ale tez ludzi spoza świata sportu. Wiele spraw przenosi się też na życie codzienne – np. odporność na stres, szybkie podejmowanie decyzji, odpowiedzialności, przezwyciężanie niedoskonałości, zarządzania grupą ludzi. Sędziowie to niesamowita rodzina, do której każdy może dołączyć. Zapraszam wszystkich młodych ludzi. Na pewno będziemy im pomagać."
 
Chciałbym podziękować wszystkim dzięki którym sędziuję. Szczególne podziękowania dla prezesa Stefana Marka, który zawsze mi pomagał i nadal to robi. Działalność w piłce to najpiękniejszy okres mojego życia. Nie wyobrażam sobie życia bez futbolu. Piłka Nożna w pewnym sensie uratowała mnie życiowo. Dziękuję wszystkim których spotkałem na swojej sędziowskiej drodze. Dziękuję za możliwość pracy z młodzieżą, dzięki której poznałem wielu fantastycznych młodych ludzi.


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 30-08-2023)
Test teoretyczny - II termin

Niżej wymienieni sędziowie proszeni są o kontakt z kol. Norbertem Chrząstkiem  w celu omówienia testu teoretycznego.

 

Fereniec Jarosław,

Łukasiewicz Paweł,

Stani Tomasz,

Zelga Jacek.(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 30-08-2023)
Szkolenie dla wszystkich sędziów

Przypominamy, że jutro (wtorek 29.08.2023) w budynku AHNS w Radomiu przy ul. Traugutta 61A o godzinie 17:00 odbędzie się obowiązkowe szkolenie dla wszystkich sędziów i obserwatorów.

 

Po szkolenie będzię możliwość zakupienia emlematu sędziowskiego w cenie 12 zł. (kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 28-08-2023)
Egzaminy sędziowskie - Drugi termin

Przypominamy wszystkim sędziom i obserwatorom, że  29.08.2023 o godzinie 16:20 w WSH w Radomiu ul. Traugutta 61 odbędzie się poprawkowy egzamin teoretyczny.  

  

Natomiast w piątek 1.09.2023 o godzinie 16:15 na stadionie miejskim w Pionkach odbędzie się poprawkowy egzamin kondycyjny. Zapisy rozpoczynają się od godziny 16:00.

 

Osoby, które nie zdały egzaminów w pierwszym terminie, bądź do nich nie przystąpiły, a nie mają usprawiedliwienia (zaświadczenie lekarskie, delegacja meczowa) muszą uiścić opłatę w wysokości 40 zł za w przypadku braku zaliczenia jednego egzaminu. Sędziowie, którzy nie zaliczyli kondycji i teorii robią opłatę w wysokości 80 zł.

 

Opłaty w dniu egzaminu będzie zbierał Kol. Artur Badowski. (kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 25-08-2023)
Obsada sędziowska 26-27.08.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 

 


Pobierz obsadę 

 


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 24-08-2023)
Odszedł Stanisław Grzyb

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 14.08.2023 zmarł wieloletni sędzia piłkarki Stanisław Grzyb. Nabożeństwo żałobne odbędzie 23 sierpnia 2023 o godzinie 11:00 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca ul. Młodzianowska 124. Po ceremonii nastąpi wyprowadzenie ciała na cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego. Bliskim składamy wyrazy współczucia.(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 19-08-2023)
Obsada sędziowska 19-20.08.2023 - aktualizacja

Poniżej znajduje się komunikat referenta ds. obsady. Przypominamy wszystkim sędziom o obowiązku akceptacji meczów w systemie PZPN24.

 


Pobierz obsadę (kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 17-08-2023)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #61

KLIP NR 60 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/oer3qq)

 

Drużyna, która straciła właśnie bramkę, wznawia grę ze środka. Jest konieczny w tym wypadku gwizdek sędziego, jest kopnięcie piłki do przodu, ruszyli, pobiegli. Co tu ciekawego?

 

Zapisy dotyczące wznawiania gry ze środka w ostatnich latach kilka razy się zmieniały. Za każdym razem IFAB (organizacja zajmująca się tworzeniem Przepisów Gry) miała na względzie to, by upraszczać te normy i podążać za sposobem zachowania się zawodników. Jakie są obecne zasady? Na co warto więc zwrócić uwagę?

 

Zacznijmy od ustawienia zawodników będących poza kołem środkowym (głównie drużyny atakującej, bo zwykle to oni chcą jak najszybciej pobiec do przodu). Muszą oni zajmować miejsca na własnej połowie – mówi przepis. Jednak warto tu wiedzieć o trzech kwestiach. Po pierwsze, linia środkowa uznawana jest za należącą do OBU połów. Zatem zawodnicy stojący na tej linii nie łamią przepisu. Po drugie, dla oceny pozycji tych zawodników miarodajne jest ustawienie stóp. Czyli nawet ci, którzy są już wychyleni mocno w przód (naturalne przy starcie do biegu) i większość ich ciała jest już za linią, uznawani są za będących „u siebie”, o ile ich stopy/stopa są jeszcze na linii środkowej. Po trzecie, trzeba wyjaśnić kwestię, kiedy wolno wbiec na drugą połowę. Liczy się nie gwizdek sędziego, ale moment wejścia piłki do gry – a ten, zgodnie z Art. 8 Przepisów Gry – jest dopiero w momencie, gdy piłka została kopnięta i wyraźnie się poruszyła.

Oczywiście czasem dochodzi tu do „falstartów” – zbyt szybkiego przekroczenia linii środkowej i być może nawet tak było też w naszym przypadku (lewoskrzydłowy?). Ale nawet jeśli miało to miejsce, było to nieznaczne, kompletnie nieistotne i nie do wychwycenia dla sędziego. To nie problem.

 

Co z piłką? Została zagrana do przodu, choć – może nie wszyscy to wiedzą – nie jest to już wymagane. Przy rozpoczęciu ze środka można ją kopnąć w dowolną stronę, też w bok lub do tyłu.

Co z zawodnikami w kole środkowym? Ilu ich tam może być? Co oczywiste, nie wolno tam przebywać nikomu z przeciwników. Może tam za to przebywać dowolna liczba zawodników drużyny rozpoczynającej grę, z których jeden może stać na drugiej połowie. To też zmiana sprzed kilku lat. Skoro najczęściej rozpoczynający grę od razu podawał do tyłu (do kolegów za sobą), pozwolono mu po prostu stać na drugiej połowie, aby łatwo i wygodnie mógł kopnąć piłkę.

 

Jednak warunek jest jeden: to ten zawodnik ma rozpocząć grę. Tymczasem w naszym klipie grę rozpoczął zaw. nr 7, stojący na własnej połowie. Zaw. nr 20 (ten na połowie Białych) zagrał piłkę dopiero jako drugi. Dlatego to rozpoczęcie gry było nieprzepisowe. Zgodnie z Przepisami Gry powinno zostać powtórzone.

Piotr Tenczyński(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 17-08-2023)
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Poniżej przekazujemy link służący zgłoszeniom drużyn do rozgrywe...

Na Mazowszu, w siedzibie Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, zai...

Firma Kahlenberg przygotowała specjalny program Ubezpieczeń NNW ...

Przypominamy, że ju z 7 czerwca 2024 r. odbędzie się Walne Zgrom...

Wielkimi krokami zbliża nam się inauguracja rundy wiosennej w na...
KALENDARIUM
maj, 2024
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.