Dzisiaj jest wtorek, 28 maj 2024 r., 149 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mecze sparingowe - zalecenia

1) Każdy sparing musi zostać zgłoszony drogą sms do referenta ds. obsady. Sędziom zabrania się prowadzenia zawodów mistrzowskich, sparingowych, towarzyskich, turniejów, itp. bez zgody macierzystej Komisji Sędziowskiej. Za samowolne prowadzenie zawodów bez wyznaczenia przez Kolegium Sędziów, bądź Komisji Sędziowskiej właściwego związku piłki nożnej lub prowadzenie zawodów niezgłoszonych do tych organów sędziom grożą konsekwencje dyscyplinarne ze strony Komisji Dyscyplinarnej MZPN.

 

 

2) Na każdym meczu musi być opieka medyczna. Sędziemu nie wolno rozpocząć zawodów w przypadku stwierdzenia braku opieki medycznej lub jej nieobecności. W razie stwierdzenia przez sędziego braku opieki medycznej podczas trwania zawodów,sędzia przerywa spotkanie, wyznaczając organizatorom czas na sprowadzenie opieki medycznej.

 

 

3) Sędziowie, którzy prowadzą zawody sparingowe mają obowiązek wypisywać delegacje na kwoty nie mniejsze niż zawarte w tabeli ekwiwalentów (stawki jak za zawody sparingowe). W przypadku zawodów, które odbywają się powyżej 30 km od miejsca zamieszkania sędziego, sędziowie wpisują jeden dojazd. Sędziowie delegowani na zawody sparingowe otrzymują ekwiwalent. W przypadku rozgrywania meczu sparingowego przez drużyny z różnych klas rozgrywkowych, ekwiwalent wypłacany jest za wyższą klasę rozgrywkową.

 

 

tabela ekwiwalentów 

 

 

NIE OBOWIĄZUJĄ PROTOKOŁY MECZOWE(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 26-01-2024)
Egzamin kondycyjny oraz pierwsze szkolenie

Komisja Szkoleniowa informuje, że egzamin kondycyjny zaplanowany jest w niedzielę 10.03.2024 r.

Natomiast we wtorek 12.03.2024r. odbędzie się pierwsze szkolenie dla wszystkich sędziów.

Dokładny harmonogram egzaminów i miejsce zostanie podane w późniejszym terminie. Jednocześnie informujemy, że ze względu na warunki pogodowe termin egzaminów może ulec zmianie.(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 20-01-2024)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #65

KLIP NR 65 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/m06se5 )

 

Biały wybił piłkę na aut, ta wychodzi poza boisko akurat na wysokości ławki Niebiesko-Zielonych. Jednak piłka nie opuściła boiska – trener Niebiesko-Zielonych zatrzymał ją stopą jeszcze w boisku. Czyli nie będzie wrzutu dla jego zespołu, sędziowie muszą interweniować. Mówiąc sformułowaniami z Art. 12, trener w oczywisty sposób wkroczył na boisko (chociaż tylko częścią jednej nogi) i wpłynął na grę (zatrzymał piłkę będącą w boisku). Jak więc ukarać trenera i jego drużynę?Czytaj więcej (kategoria3: Wydział Sędziowski, dodano2: 26-12-2023, odsłon: 318)
Co ty gwiżdżesz?! Analiza #64

KLIP NR 64 (do obejrzenia tu: https://streamable.com/fv2myz)

 

Obrońca Zielonych dokonał przewinienia, sędzia odgwizdał faul. Jednak jak widać, mogło tu dojść do bardzo poważnej kontuzji Czarnego, może nawet złamania nogi. Jak należy opisać czerwoną kartkę dla Zielonego: czy to poważny rażący faulczy gwałtowne agresywne zachowanie? A może jednak to tylko żółta kartka, bo faulujący w kluczowym momencie ugiął nogę, a faulowany mógł po chwili kontynuować grę?

 

Zielony był spóźniony do piłki. Zanim doleciała w ten rejon, pchnął od tyłu przeciwnika, powodując jego upadek – to właśnie odgwizdał sędzia i mam nadzieję, że na tym etapie nikomu nie przychodzi do głowy jakakolwiek kartka dla obrońcy. To pchnięcie jest tylko nieostrożne, nie mówimy też o przerwaniu korzystnej akcji.

 

 

Jednak intrygujące jest dopiero to, co wydarzyło się później. Zielony nadepnął korkami na nogę leżącego przeciwnika. Czarny nie symuluje. Jego krzyk i konieczność szybkiego udzielenia pomocy medycznej świadczą o tym, że stało się coś poważnego. Widać to doskonale, gdy zrobimy odpowiednią stopklatkę (z kamery z płyty boiska). Jak więc to nadepnięcie powinno wpłynąć na dalsze losy Zielonego?

 

 

Przeważnie sama stopklatka to za mało, by ZROZUMIEĆ sytuację, jej kontekst. Tutaj kluczowe jest pytanie, dlaczego doszło do takiego nadepnięcia? Nie chodzi nawet o intencje Zielonego. Owszem, nie chciał tego zrobić (tyle że, rozpędzony, nie mógł już tego uniknąć). Czasem jednak brak rozmyślności nie będzie wytłumaczeniem.

 

 

Tutaj kluczowe jest to, że wina faulującego ogranicza się do pierwotnego pchnięcia, nic więcej nie można mu dopisać do rachunku. Potem ani on, ani faulowany Czarny nie mieli już wpływu na to, że ciało Czarnego akurat w taki sposób upadło na ziemię, w miejsce, gdzie rozpędzony Zielony musiał zrobić jeszcze dwa kroki i nie miał szans tego zmienić. Wręcz przeciwnie: to, że nadepnięcie rzeczywiście następuje ugiętą nogą można odczytywać jako próbę hamowania, ograniczenia do minimum nieuchronnego, bolesnego dla przeciwnika, kontaktu. Widać więc, że całe zdarzenie jest w 200% przypadkowe i na pewno nie można mówić o przewinieniu skutkującym czerwoną kartką: poważnym rażącym faulu czy gwałtownym agresywnym zachowaniu. Ba, nie ma tu też gry nierozważnej („atak wykonany bez zważania na bezpieczeństwo przeciwnika lub konsekwencje takiego ataku”). Zielony chciał tu tylko pchnąć przeciwnika, a nie był w stanie przewidzieć, że ten potem upadnie akurat w taki sposób, że dwa kroki później jego noga będzie leżeć na ziemi dokładnie w tym miejscu, gdzie Czarny musi postawić swój kolejny krok podczas hamowania.

 

Sędzia widział te wszystkie detale i na boisku podjął dobrą decyzję: rzut wolny bezpośredni dla Czarnych (za pchnięcie) i brak sankcji dla Zielonego.

 

Piotr Tenczyński(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 15-12-2023)
Kurs sędziowski
Już jutro widzimy się w siedzibie Delegatury MZPN w Radomiu o godzinie 17:00.
 
Zapisy są cały czas otwarte, a schemat maila znajduje się w poście poniżej. Zostań jednym z nas!
 
 
Już dziś możesz wziąć w swoje ręce losy meczu i stać się sędzią piłkarskim, ponieważ Komisja Sędziowska Radomrozpoczyna nabór kandydatek oraz kandydatów na sędziego piłki nożnej, który odbędzie się w formie hybrydowej.
 
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek 12.12.2023 o godz. 17:00 w siedzibie radomskiej delegatury MZPN przy ul. Chrobrego 52 w Radomiu.
 
Jeśli jesteś zainteresowany, napisz do nas maila na adres:
 ks.radom@wp.pl
 
z tytułem "KURS 2023/2024" według podanego wzoru:
- imię i nazwisko:
- data urodzenia:
- wykształcenie:
- czy grasz w klubie piłkarskim:
- dodatkowe informacje o mnie:
 
Wymagania:
• wiek minimum 16 lat,
• wykształcenie średnie lub status ucznia szkoły ponadodstawowej,
• dobra ogólna sprawność fizyczną oraz sportowa sylwetka,
• niekaralność.
 
Bądź jednym z nas i spróbuj swoich sił na boisku w roli sędziego!


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 11-12-2023)
Posiedzenie zarządu KS Radom
Informujemy, że jutro (05.12.2023) o godzinie 17:00 odbędzie się zebranie zarządu w siedzibie Delegatury MZPN w Radomiu, ul. Chrobrego 52.
 
Osoby, które się zadeklarowały brać udział w wigilii, proszone są o dokonywanie wpłat (130zł) jutro w godzinach 17:00 - 18:30. Można wtedy także nabyć Przepisy Gry w kwocie 12zł.


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 04-12-2023)
Memoriał Prezesów KS Radom
Jerzy Figas i Tomasz Wróbel, byli wyjątkowo ważni i niezwykle lubiani nie tylko w środowisku sędziowskim, ale w całym naszym regionalnym świecie piłkarskim. Już w sobotę I Memoriał Prezesów!
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków piłkarskich, sędziów i obserwatorów do czynnego kibicowania i integrowania się podczas Memoriału Prezesów, który będzie formą turnieju piłki halowej w wykonaniu radomskich sędziów.
 
Już od godziny 9:00 można uczestniczyć w tym bezpłatnym wydarzeniu. Wejście znajduje się od ulicy Długojowskiej 6, jest to Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Radomiu. O godzinie 9:30 zacznie się pierwszy mecz.
 
Tego dnia bądźmy razem i w sportowej atmosferze upamiętnijmy Wielkich Prezesów.
 
Zaprasza Przewodniczący Komisji Sędziowskiej w Radomiu
Daniel Maciejewski


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 06-12-2023)
Informacje dotyczące wigilii sędziowskiej

Informujemy, że osoby, które zadeklarowały obecność na wigilii sędziowskiej w dniu 09.12.2023 roku, są proszone o kontaktowanie się z kol. Arturem Badowskim w celu dokonania składki.(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 01-12-2023)
Szkolenie programu mentorskiego i grupy top
Informujemy, że w piątek 24.11.2023 o godz. 17:00 w siedzibie Delegatury MZPN w Radomiu ul. Chrobrego 52 odbędzie się szkolenie dla Programu Mentorskiego oraz sędziów grupy TOP.
 
Prosimy o zabranie ze sobą notatek z meczu finałowego Pucharu Polski ROZPN.


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 20-11-2023)
CORE Polska kobiet
W miniony weekend (17-19.11) w podwarszawskim Pruszkowie odbyło się zgrupowanie CORE Polska dla perspektywicznych sędzi szczebla centralnego. Wzięło w nim udział 12 sędzi z całej Polski. Naszą Komisję reprezentowała koleżanka Aleksandra Dobrowolska.
 
Zgrupowanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór od szkolenia z zakresu art. 12 gdzie omówiono dokładnie interpretacje i wytyczne co do zagrania piłki ręką, przerwania korzystnej i realnej szansy na zdobycie bramki (SPA, DOGSO). Szkolenie poprowadziły sędzie międzynarodowe Monika Mularczyk i Michalina Diakow.
 
Sobota to dzień poświęcony meczom. Spotkania na które zostały wyznaczone uczestniczki to mecz I ligi kobiet, CLJ U15 i CLJ U17 mężczyzn. Ola była asystentką na meczu Polonia Warszawa – Legia Warszawa. Po meczach koleżanki wycinały klipy i robiły samoocenę.
 
W niedzielę odbył się trening praktyczny na boisku z sędzia Ekstraklasy - Łukaszem Szczechem. Po treningu wszyscy omawiali swoje mecze z obserwatorami, którymi byli : Emialia Wnuk, Tomasz Radkiewicz, Dariusz Kozieł, Tomasz Wojno oraz Leszek Saks.
 
Oli gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w przygodzie sędziowskiej.


(kategoria4: Wydział Sędziowski, dodano: 20-11-2023)
ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Poniżej przekazujemy link służący zgłoszeniom drużyn do rozgrywe...

Na Mazowszu, w siedzibie Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, zai...

Firma Kahlenberg przygotowała specjalny program Ubezpieczeń NNW ...

Przypominamy, że ju z 7 czerwca 2024 r. odbędzie się Walne Zgrom...

Wielkimi krokami zbliża nam się inauguracja rundy wiosennej w na...
KALENDARIUM
maj, 2024
pnwtśrczptsbnd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.