Dzisiaj jest wtorek, 23 lipca 2024 r., 205 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sędziowska jedenastka #4
Sędziowska jedenastka #4
 
Środa, a więc czas na kolejny wywiad z serii ,,Sędziowska jedenastka”. W ogniu pytań stanął tym razem były sędzia pierwszej ligi, a obecnie obserwator szczebla centralnego – Łukasz Śmietanka.
Zapraszamy do lektury!
 
1. W którym roku skończyłeś kurs sędziowski? 
"1998"
 
 
2.Dlaczego zdecydowałeś się pójść na kurs? 
"Od zawsze kocham piłkę nożną. Moja mama żartobliwie mówi, że urodziłem się z piłką zamiast głowy. Niestety talentu do bycia piłkarzem zabrakło i kiedy byłem w klasie maturalnej, pomyślałem, że może zostanę sędzią i chociaż w ten sposób będę blisko piłki. Na jednym z międzyszkolnych turniejów sędziował Daniel Maciejewski, który od kilku miesięcy był już sędzią i to on opowiedział, co trzeba zrobić, by rozpocząć przygodę z gwizdkiem no i tak zapisałem się na kurs."
 
 
3.Czy grałeś gdzieś wcześniej w piłkę? 
"Nie nazwałbym tego graniem, ale byłem w drużynie trampkarzy Prochu Pionki. "
 
 
4. Mecz, który najbardziej zapadł Ci w pamięć? 
" Oj jest takich meczów na pewno kilka. Wszystkie debiuty w każdej lidze dokładnie pamiętam. Ale z takich ważnych dla mnie to na pewno Finał Pucharu Polski w 2008 roku Legia Warszawa – Wisła Kraków gdzie miałem przyjemność być sędzią technicznym. Innym meczem już w roli sędziego był GKS Katowice – Śląsk Wrocław. Komplet publiczności na Bukowej w tym ponad 2 tysiące gości. Bardzo głośny żywiołowy doping, świetna oprawa, mecz kilkukrotnie przerywany ze względu na rzucanie serpentyn na boisko. Łącznie obie połowy zostały przedłużone o 20 minut. Mecz był też bardzo trudny na boisku. Bardzo dużo emocji, walki sporo kartek, mnóstwo zarządzania.
 
Z tym meczem wiąże się ciekawa anegdota. Kilka tygodni później byłem sędzią technicznym Marcina Szulca na meczu Jagiellonii Białystok, której trenerem wtedy był Michał Probierz. Przed meczem trener przyszedł do szatni i rozmawiali z Marcinem na temat debiutu w ekstraklasie dzień wcześniej młodego wtedy sędziego Szymona Marciniaka. Do dziś pamiętam jego słowa, że Szymon to świetny sędzia i zrobi wielką karierę, ale niedawno widział super sędziego takiego młodego szczupłego blondyna z Radomia w bardzo trudnym meczu GKS – Śląsk. W szatni wszyscy głośno zaczęli się śmiać i Marcin powiedział, wskazując na mnie, że ten blondyn to właśnie ten gość. Co do jednego trener Probierz miał na pewno rację, Szymon zrobił mega karierę… "
 
 
5. ️Jaki mecz jest Twoim marzeniem? Na jakim stadionie? 
"Dzisiaj już tych marzeń nie ma, bo nie sędziuję, ale kiedyś jak jeszcze sędziowałem to największym marzeniem było sędziować na Santiago Bernabeu w meczu Realu Madryt. "
 
 
6.Jaki jest Twój ulubiony sędzia? 
"Nicola Rizzoli włoski sędzia finału Mistrzostw Świata w 2014 roku. Fantastyczna mowa ciała, która bardzo pomagała mu w zarządzaniu zawodnikami. Tak na marginesie dzięki Grzegorzowi Krzoskowi trenerowi przygotowania sędziów nie tylko w PZPN, ale także w FIFA mam koszulkę sędziowską, na której podpisali się sędziowie finałowego meczu Mundialu w 2014 roku, wśród których był właśnie Rizzoli."
 
 
7.Czym zajmujesz się na co dzień? 
"Jestem Dyrektorem Operacyjnym na PGE Narodowym. Fantastyczna praca, dzięki której również jestem blisko piłki. "
 
 
8. Czemu zdecydowałeś się zostać obserwatorem? 
"To chyba naturalna kolej w przygodzie sędziowskiej. W momencie kiedy przestałem sędziować, jakoś naturalnie przeszedłem na trybuny i wziąłem długopis oraz notes do ręki. Bardzo lubię to robić, a bycie obserwatorem nadal pozwala mi funkcjonować w tym fantastycznym sędziowskim środowisku "
 
 
9.Co chciałbyś zmienić w przepisach gry? 
"Przepisy gry ciągle się zmienią. Chyba nie ma takiej jednej konkretnej rzecz, którą chciałbym zmienić."
 
 
10.Zabawna historia, która spotkała Cię na sędziowskiej drodze? 
 "Takich historii jest cała masa, aż trudno wybrać jedną z nich. W pamięci mam na pewno mecz Pucharu Ligi Górnik Zabrze – Wisła Kraków. Mecz transmitowany był na żywo w Polsat Sport, komentowany był przez Mateusza Borka. Na samym początku meczu przewróciłem się, a potem w drugiej połowie meczu dostałem bardzo mocno piłką w głowę tak, że na kilka sekund straciłem świadomość gdzie jestem. Polsat zrobił z tych zdarzeń śmieszny klip, który był skomentowany przez Mateusza Borka ,,Mister Śmietanka show” i puszczany na antenie przez kilka miesięcy po meczu."
 
11. Jak zachęciłbyś kogoś do pójścia na kurs sędziowski? 
"Sędziowanie to wspaniała przygoda dla osób, które kochają piłkę, a nie mogą się w niej zrealizować jako piłkarze, ale nadal chcą być bardzo blisko piłki. Sędziowanie to też funkcjonowanie w środowisku ludzi, to znajomości i przyjaźnie na lata. To też możliwość rozwoju osobistego, chociażby odporności na stres, co przynajmniej w moim przypadku bardzo pomaga mi w moim życiu zawodowym. "


NCh, 08-06-2023

ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 9 - 17

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
Poniżej przekazujemy link służący zgłoszeniom drużyn do rozgrywe...

Zbliża się okres wakacyjny i wiemy, że wiele klubów wyjeż...

Poniżej przekazujemy link służący zgłoszeniom drużyn do rozgrywe...

Na Mazowszu, w siedzibie Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, zai...

Firma Kahlenberg przygotowała specjalny program Ubezpieczeń NNW ...
KALENDARIUM
lipiec, 2024
pnwtśrczptsbnd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.