Dzisiaj jest piątek, 21 luty 2020 r., 52 dzień roku
STRONA GŁÓWNA | STATUT | TABELE | TERMINARZE | GALERIA | KONTAKT | DO POBRANIA
Menu strony
Polecamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Felieton: Ryszard Niemiec o sensie istnienia terenowych struktur piłkarskich
Felieton: Ryszard Niemiec o sensie istnienia terenowych struktur piłkarskich

Pęd ku reformom naszego piłkarstwa przybrał gwałtownie na sile! Reformatorzy owładnięci socjalistyczną zasadą sformułowaną 120 lat temu: ”ruch wszystkim - cel niczym” (Eduard Bernstein), postawili wielki znak zapytania nad sensem istnienia najniższych, terenowych struktur piłkarskich w powiatowej Polsce…Wyszło im, że okręgowe i podokręgowe związki definitywnie się przeżyły, zatem przyszła pora je pożegnać, a na miejsce tych demokratycznie wybieranych gremiów społeczników wprowadzić „dobrze opłacanego człowieka z laptopem”. Spodziewam się perturbacji z wprowadzeniem w życie ryzykownego pomysłu inicjującego stepowienie ogromnych połaci piłkarskiego życia u podstawy piramidy organizacyjnej. Nawet kilku młodych stachanowców z laptopami najnowszej generacji może nie sprostać postawionym zadaniom i nie da rady wypełnić luki po skasowanych zespołach społeczników, lekkim słowem opisywanych jako kwintesencja „skostniałych struktur”. „Skostniała struktura” łaskawie przykrywa epitet „leśnych dziadków”, bo tak przeważnie brzmi semantyczny opis niby anachronicznej jednostki organizacyjnej gdzieś w Polsce. Pomijam fakt, że w tej pogardliwej retoryce, znajdują się wielkie pokłady pogardy dla godności jednostki ludzkiej ze względu na wiek, zadaję przede wszystkim ewidentny kłam lansowanym stereotypom. Cała amatorska piłka polska w ujęciu klubowym opiera się w dużym stopniu na ludziach w zaawansowanym wieku, co nie zmienia faktu, że rozwija się ona w sposób pomyślny i systematyczny. Można oczywiście opowiadać cuda na kiju o konieczności jej profesjonalizacji w zarządzaniu klubem, aliści trzeba mieć świadomość możliwości płacowych tysięcy klubów, których nie stać na bodaj jednego opłacanego funkcjonariusza! Wiele wody musi upłynąć w Wiśle i Odrze, zanim doganiając Europę w dobrobycie i płacach, będziemy mogli zatrudniać w LKS sekretarzo-gospodarzo-prezesa…

 

Z tego, między innymi, powodu, wciąż niezastąpiona jest armia wolontariuszy w siedzibach byłych miast wojewódzkich i powiatach, skupionych w strukturach okręgowych i powiatowych. Jako demokratycznie wyłonione gremium stanowią samorząd terenowo-branżowy, reprezentujący i dbający o interesy najbardziej masowej dyscypliny sportu przed władzami terenowymi. Oni na zjazdach sprawozdawczych planują inicjatywy rozwojowe dyscypliny na ich terenie, wskazują rezerwy, inspirują starania o budowę obiektów, tworzenie nowych klubów. Są partnerem dla prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, w odbiorze społecznym funkcjonują jako nośnik lokalnej tożsamości, depozytariusz patriotyzmu danego regionu, subregionu, miasta, powiatu. Ponieważ wybierani są przez delegatów klubów piłkarskich z danego terenu, trudno nie podkreślać ich roli identyfikacyjnej wiążącej ich z siecią klubową. Spośród siebie wyłaniają grona komisyjne specjalizujące się w odbiorze boisk, weryfikacji zawodów, organizacji ogólnopolskich i ogólnowojewódzkich turniejów dzieci i młodzieży, na których wymienianie brakuje tu miejsca.

 

Koronne dowody operatywnej żywotności struktur, o których niezbędności tu piszemy, znajdują się w samym PZPN! To tam napływają systematyczne raporty od trenerów realizujących ambitny projekt MAMO w każdym województwie. Szkoleniowcy pojawiają się w powtarzalnym cyklu w danym powiecie, wygłaszają prelekcje dla tamtejszych trenerów, nauczycieli i rodziców, prowadzą pokazowe treningi, wyławiają i dokumentują uzdolnione jednostki, ale czarną robotę werbowania słuchaczy, uczestników pokazówek, pilnowania terminów, wynajęcia sal i boisk odwalają „skostniałe struktury”. Zanim w futbolowy, polski busz ruszyła kongenialna inicjatywa „mobilnego” AMO, swoje miejsce na ziemi tarnowskiej i nowosądeckiej znalazły, mam nadzieję, na stałe, „stacjonarne” akademie młodych orłów. To tamtejsze rady trenerów OZPN „wychodziły” decyzję o stworzeniu wielkiej szansy zwłaszcza dla uzdolnionych dzieci z biednych rodzin. Nikt tego osiągnięcia sportowego, organizacyjnego nie zapisał na konto działaczy OZPN-ów, mimo że to oni lobbowali u swoich prezydentów, by dali kasę na opłacenie trenerów AMO, a także bezpłatnie udostępnił bazę treningową, w Tarnowie w postaci orlika, w Nowym Sączu - boiska wybłaganego u ojców miejscowego zakonu! Bez ichniejszych komisji sędziowskich trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie procesu obsad, prowadzenia kursów w środowisku wiecznego deficytu kadr, organizacji cyklów doszkoleniowych, prowadzenie funduszów samopomocowych, w tym pośmiertnego. Powodów do wstrzymania tak rozumianego reformowania modelu zarządzania polską piłką jest o wiele więcej, a najbardziej racjonalny z nich powinien polegać na sumiennym podsumowaniu dorobku tej odmiany, która do dziś obowiązuje.

 

Dla spointowania nieco frywolnego omawianej tematyki warto odnotować także reformatorskie pomysły, o których usłyszałem w Nowym Sączu. Jak to szło? Ano, tak, że reformowanie powinniśmy zacząć od likwidacji wojewódzkich związków w Białymstoku i Kielcach, które razem wzięte nie zliczą u siebie tylu klubów, ile działa w Nowosądeckim OZPN...!

 

Ryszard Niemiec (ur. 1939), dziennikarz, reporter, felietonista, działacz sportowy. Koszykarz m. in. Cracovii, Sparty Nowa Huta, Resovii. Były redaktor naczelny "Dziennika Polskiego", "Tempa", "Gazety Krakowskiej". Laureat Złotego Pióra (1979, 1985). Członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Od 1993 prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

 

Źródło: sportowetempo.pladminer, 06-05-2019

ROZPN

Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
ul. Chrobrego 52

26-605 Radom
Tel. 48 364 74 94
Fax 48-330-83-28
NIP 796-21-27-109
Santander Bank Polska S.A.
62 1090 2688 0000 0001 1630 6281
e-mail: biuro@rozpn.pl
Czynne od poniedziałku do piątku w
godzinach 8 - 16

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej
Adres: ul Puławska 111 A lok. 50
02-707 Warszawa
Telefon:    22 827-58-74
22 827-40-68
E-mail: mazowiecki@zpn.pl

Numer konta Mazowieckiego ZPN:
PKO Bank Polski S.A.

XV O/Warszawa
09 1020 1156 0000 7102 0058 4136

KOMUNIKATY
W dziale DO POBRANIA zamieściliśmy podział lig młodzieżowych na ...

Informujemy, że wraz z końcem rundy jesiennej, aż do końca luteg...

Dziś odbyło sie kolejne posiedzenie Komisji Gier Mazowieckiego Z...

Radomska Delegatura Mazowieckiego Związku PiłkiNożnej informuje,...

Rekordowa frekwencja, fantastyczna pogoda i kawał dobrego futbol...
KALENDARIUM
luty, 2020
pnwtśrczptsbnd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
NASI PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

 

 


facebook

www.rozpn.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.